| Part number | SD13 |
|---|---|
| Motor Type | AC |
| Phases | 1 - 3 |
| Frequency | 50 - 60 Hz |
| Nominal voltage | 115 - 400 V |
| Nominal power | 100 - 150 W |
| Nominal speed | 1400 - 3400 rpm |
| Nominal continuous current | 0.44 - 2.20 A |
| Nominal continuous torque | 0.42 - 0.70 Nm |
| Starting current | 1.10 - 5.50 A |
| Input power | 180 - 290 W |
| Capacitor value | 6.0 - 8.4 MFD |
| Starting torque full load | 75 - 200% |
| Radial load | 200 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP20 (VENT) / IP54 (TE/TFC) |
| Enclosure | Ventilated / Enclosed |
| Insulation class | F |
| Type | Permanent Capacitor, Asynchronous |
| Direction | Bi-directional |
| Motor Poles | 2 - 4 |
| Stack length | 46 mm |
| Motor length | 149 mm |
| Weight | 5.40 Kg |
| Weight (kg) | 5.4 |