| Part number | 775303 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 24 V |
| Nominal power | 38 W |
| No load speed | 3674 rpm |
| No load current | 0.20 A |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 2.1 A |
| Nominal continuous torque | 0.12 Nm |
| Max intermittent torque | 0.17 Nm |
| Stall current | 10.3 A |
| Stall torque | 0.63 Nm |
| Maximum efficiency | 75% |
| Thermal resistance Ra | 1.8 Ohms |
| Speed constant | 148 rpm/V |
| Torque constant | 0.063 Nm/A |
| Speed torque gradient | 5827 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 596 gcm² |
| Radial load | 110 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP54 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 37 mm |
| Motor length | 110 mm |
| Weight | 0.70 Kg |
| Weight (kg) | 0.7 |