| Part number | 775325 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 110 V |
| Nominal power | 45 W |
| No load speed | 4252 rpm |
| No load current | 0.07 A |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 0.64 A |
| Nominal continuous torque | 0.14 Nm |
| Max intermittent torque | 0.20 Nm |
| Stall current | 3.3 A |
| Stall torque | 0.80 Nm |
| Maximum efficiency | 73% |
| Thermal resistance Ra | 23.7 Ohms |
| Speed constant | 35 rpm/V |
| Torque constant | 0.240 Nm/A |
| Speed torque gradient | 5342 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 944 gcm² |
| Radial load | 150 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP54 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 26 mm |
| Motor length | 105 mm |
| Weight | 1.10 Kg |
| Weight (kg) | 1.1 |