| Part number | 773357 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 220 V |
| Nominal power | 182 W |
| No load speed | 4110 rpm |
| No load current | 0.12 A |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 1.1 A |
| Nominal continuous torque | 0.50 Nm |
| Max intermittent torque | 0.65 Nm |
| Stall current | 4.2 A |
| Stall torque | 2.1 Nm |
| Maximum efficiency | 71% |
| Thermal resistance Ra | 52.6 Ohms |
| Speed constant | 18 rpm/V |
| Torque constant | 0.510 Nm/A |
| Speed torque gradient | 1991 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 1260 gcm² |
| Radial load | 200 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP21 |
| Enclosure | Ventilated |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 45 mm |
| Motor length | 146 mm |
| Weight | 2.10 Kg |
| Weight (kg) | 2.1 |