| Part number | 776617 |
|---|---|
| Motor type | BLDC |
| Nominal voltage | 48 V |
| Nominal power | 42 W |
| No load speed | 6001 rpm |
| No load current | 0.30 A |
| Nominal speed | 4000 rpm |
| Nominal continuous current | 1.3 A |
| Nominal continuous torque | 0.10 Nm |
| Max intermittent torque | 0.15 Nm |
| Stall current | 5.00 A |
| Stall torque | 0.40 Nm |
| Maximum efficiency | 75% |
| Thermal resistance (Ra) | 3.35 Ohms |
| Speed constant | 132.2 rpm/V |
| Torque constant | 0.093 Nm/A |
| Speed torque gradient | 13361 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 5.5 x 10¯⁶ Kgcm² |
| Radial load | 130 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP54 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | B |
| Winding type | Delta |
| Motor poles | 8 |
| Stack length | 35 mm |
| Motor length | 67 mm |
| Weight | 0.45 Kg |
| Weight (kg) | 0.45 |