| Part number | 781106-735896 |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Nominal power | 236 W |
| Nominal speed | 42 rpm |
| Combination gear ratio | 60:1 |
| Combination gear material | Composite |
| Nominal torque | 35.1 Nm |
| Intermittent torque | 58.5 Nm |
| Motor part number | 781106 |
| Motor type | PMDC |
| Motor voltage | 12 V |
| Motor power | 236 W |
| Motor output speed | 2500 rpm |
| Motor continuous current | 33.2 A |
| Motor no load speed | 3750 rpm |
| Motor no load current | 3.4 A |
| Motor continuous torque | 0.90 Nm |
| Motor intermittent torque | 1.50 Nm |
| Motor length L | 183 mm |
| Motor weight | 4.00 Kg |
| Gearbox part number | 735896 |
| Gearbox ratio | 60:1 |
| Gearbox orientation | Right angle |
| Gearbox type | Worm wheel |
| Gearbox max continuous torque | 50.0 Nm |
| Gearbox max intermittent torque | 80.0 Nm |
| Gearbox efficiency | 65% |
| Gearbox gear material | Composite |
| Gearbox axial load | 600 N |
| Gearbox radial load | 800 N |
| Gearbox length | 138 mm |
| Gearbox weight | 2.30 Kg |
| Weight (kg) | 6.4 |