| Part number | 787111 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 12 V |
| Nominal power | 69 W |
| No load speed | 3760 rpm |
| No load current | 0.37 A |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 7.6 A |
| Nominal continuous torque | 0.22 Nm |
| Max intermittent torque | 0.35 Nm |
| Stall current | 35.6 A |
| Stall torque | 1.00 Nm |
| Maximum efficiency | 79% |
| Thermal resistance Ra | 0.33 Ohms |
| Speed constant | 307 rpm/V |
| Torque constant | 0.031 Nm/A |
| Speed torque gradient | 3500 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 5.7 x 10¯⁵ Kgcm² |
| Radial load | 90 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP54 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 58 mm |
| Motor length | 125 mm |
| Weight | 1.16 Kg |
| Weight (kg) | 1.16 |