| Part number | SD28-GB28 |
|---|---|
| Voltage | 115 - 400 V |
| Nominal power | 100 W |
| Nominal speed | 47 - 227 rpm |
| Combination gear ratio | 15:1 - 60:1 |
| Combination gear material | Bronze |
| Nominal torque | 3.2 - 5.0 Nm |
| Intermittent torque | - |
| Motor part number | SD28 |
| Motor type | AC |
| Motor phases | 1 - 3 |
| Motor frequency | 50 - 60 Hz |
| Motor voltage | 115 - 400 V |
| Motor power | 100 W |
| Motor output speed | 2800 - 3400 rpm |
| Motor continuous current | 0.28 - 1.70 A |
| Motor input power | 100 - 185 W |
| Motor capacitor | 3.0 - 6.0 MFD |
| Motor continuous torque | 0.28 - 0.41 Nm |
| Motor intermittent torque | - |
| Motor length (L) | 144 mm |
| Motor weight | 3.60 Kg |
| Gearbox part number | GB28 |
| Gearbox ratio | 15:1 - 60:1 ratio |
| Gearbox orientation | Right angle |
| Gearbox type | Worm wheel |
| Gearbox max continuous torque | 5.0 Nm |
| Gearbox max intermittent torque | 8.0 Nm |
| Gearbox efficiency | 45 - 75% |
| Gearbox gear material | Bronze |
| Gearbox axial load | 300 N |
| Gearbox radial load | 400 N |
| Gearbox length | 88 mm |
| Gearbox weight | 0.83 Kg |
| Weight (kg) | 4.40 |