| Part number | SD18-GB9 |
|---|---|
| Voltage | 230 - 400 V |
| Nominal power | 150 W |
| Nominal speed | 47 - 187 rpm |
| Combination gear ratio | 15:1 - 60:1 |
| Combination gear material | Composite / bronze |
| Nominal torque | 6.1 - 25.4 Nm |
| Intermittent torque | - |
| Motor part number | SD18 |
| Motor type | AC |
| Motor phases | 1 - 3 |
| Motor frequency | 50 Hz |
| Motor voltage | 230 - 400 V |
| Motor power | 150 W |
| Motor output speed | 2800 rpm |
| Motor continuous current | 0.44 - 2.20 A |
| Motor input power | 180 - 290 W |
| Motor capacitor | 6.0 - 8.4 MFD |
| Motor continuous torque | 0.42 - 0.70 Nm |
| Motor intermittent torque | - |
| Motor length L | 158 mm |
| Motor weight | 5.40 Kg |
| Gearbox part number | GB9 |
| Gearbox ratio | 15:1 - 60:1 |
| Gearbox orientation | Right angle |
| Gearbox type | Worm wheel |
| Gearbox max continuous torque | 50.0 Nm |
| Gearbox max intermittent torque | 80.0 Nm |
| Gearbox efficiency | 65 - 85% |
| Gearbox gear material | Composite / bronze |
| Gearbox axial load | 600 N |
| Gearbox radial load | 800 N |
| Gearbox length | 138 mm |
| Gearbox weight | 2.30 Kg |
| Weight (kg) | 780-8.80 |