| Part number | SD11 Series |
|---|---|
| Motor Type | AC Series |
| Minimum voltage available | 12 - 36 |
| Nominal power | 15 - 150 W |
| Nominal speed | 2000 - 6000 rpm |
| Nominal continuous torque | 0.06 - 0.24 Nm |
| Radial load | 200 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP23 |
| Enclosure | VENT/TENC |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor length | 144 mm |
| Weight | 2.50 Kg |
| Weight (kg) | 2.50 |