| Part number | 857664 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 24 V |
| Nominal power | 40 W |
| No load speed | 4064 rpm |
| No load current | 0.23 A |
| Nominal speed | 3200 rpm |
| Nominal continuous current | 2.20 A |
| Nominal continuous torque | 0.12 Nm |
| Max intermittent torque | 0.18 Nm |
| Stall current | 10.7 A |
| Stall torque | 0.63 Nm |
| Maximum efficiency | 77% |
| Thermal resistance Ra | 1.72 Ohms |
| Speed constant | 170.7 rpm/V |
| Torque constant | 0.06 Nm/A |
| Speed torque gradient | 6533 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 1.3 x 10¯⁵ Kgcm² |
| Radial load | 60 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP50 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 40 mm |
| Motor length | 90 mm |
| Weight | 0.40 Kg |
| Weight (kg) | 0.40 |