| Part number | 857663 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 48 V |
| Nominal power | 24 W |
| No load speed | 4175 rpm |
| No load current | 0.10 A |
| Nominal speed | 3250 rpm |
| Nominal continuous current | 0.70 A |
| Nominal continuous torque | 0.07 Nm |
| Max intermittent torque | 0.11 Nm |
| Stall current | 3.83 A |
| Stall torque | 0.41 Nm |
| Maximum efficiency | 77% |
| Thermal resistance Ra | 9.91 Ohms |
| Speed constant | 87.9 rpm/V |
| Torque constant | 0.11 Nm/A |
| Speed torque gradient | 10541 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 9.5 x 10¯⁶ Kgcm² |
| Radial load | 60 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP50 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 25 mm |
| Motor length | 70 mm |
| Weight | 0.30 Kg |
| Weight (kg) | 0.30 |