| Part number | PM9-S |
|---|---|
| Voltage | 12 - 48 V |
| Nominal power | 38 W |
| Nominal speed | 43 - 750 rpm |
| Combination gear ratio | 4:1 - 70:1 |
| Combination gear material | Composite / bronze |
| Nominal torque | 0.38 - 3.0 Nm |
| Intermittent torque | 0.48 - 4.2 Nm |
| Motor part number | PM9 |
| Motor type | PMDC |
| Motor voltage | 12 - 48 V |
| Motor power | 38 W |
| Motor output speed | 3000 rpm |
| Motor continuous current | 0.3 - 4.2 A |
| Motor no load speed | 3546 - 3813 rpm |
| Motor no load current | 0.05 - 0.50 A |
| Motor continuous torque | 0.12 Nm |
| Motor intermittent torque | 0.17 Nm |
| Motor length (L) | 110 mm |
| Motor weight | 0.70 Kg |
| Gearbox part number | S Box |
| Gearbox ratio | 4:1 - 70:1 |
| Gearbox orientation | Right angle |
| Gearbox type | Worm wheel |
| Gearbox max continuous torque | 2.0 - 4.5 Nm |
| Gearbox max intermittent torque | 3.2 - 7.2 Nm |
| Gearbox efficiency | 35 - 80% |
| Gearbox gear material | Composite / bronze |
| Gearbox axial load | 150 N |
| Gearbox radial load | 250 N |
| Gearbox length | 59 mm |
| Gearbox weight | 0.30 - 0.40 Kg |
| Weight (kg) | 1-1.11 |