| Part number | PM7-S |
|---|---|
| Voltage | 12 - 48 V |
| Nominal power | 15 W |
| Nominal speed | 43 - 750 rpm |
| Combination gear ratio | 4:1 - 70:1 |
| Combination gear material | Composite / bronze |
| Nominal torque | 0.16 - 1.6 Nm |
| Intermittent torque | 0.23 - 2.5 Nm |
| Motor part number | PM7 |
| Motor type | PMDC |
| Motor voltage | 12 - 48 V |
| Motor power | 15 W |
| Motor output speed | 3000 rpm |
| Motor continuous current | 0.62 - 2.11 A |
| Motor no load speed | 3743 - 4194 rpm |
| Motor no load current | 0.11 - 0.40 A |
| Motor continuous torque | 0.05 Nm |
| Motor intermittent torque | 0.08 Nm |
| Motor length (L) | 84 mm |
| Motor weight | 0.50 Kg |
| Gearbox part number | S Box |
| Gearbox ratio | 4:1 - 70:1 |
| Gearbox orientation | Right angle |
| Gearbox type | Worm wheel |
| Gearbox max continuous torque | 2.0 - 4.5 Nm |
| Gearbox max intermittent torque | 3.2 - 7.2 Nm |
| Gearbox efficiency | 35 - 80% |
| Gearbox gear material | Composite / bronze |
| Gearbox axial load | 150 N |
| Gearbox radial load | 250 N |
| Gearbox length | 59 mm |
| Gearbox weight | 0.30 - 0.40 Kg |
| Weight (kg) | 080-0.90 |