| Part number | PM60 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 12 - 220 V |
| Nominal power | 273 W |
| No load speed | 3562 - 4091 rpm |
| No load current | 0.13 - 2.50 A |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 1.8 - 28.5 A |
| Nominal continuous torque | 0.87 Nm |
| Max intermittent torque | 1.15 Nm |
| Stall current | 8.7 - 112.0 A |
| Stall torque | 3.7 - 6.4 Nm |
| Maximum efficiency | 77 - 80% |
| Thermal resistance Ra | 0.11 - 25.30 Ohms |
| Speed constant | 17 - 285 rpm/V |
| Torque constant | 0.034 - 0.530 Nm/A |
| Speed torque gradient | 552 - 974 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 4600 gcm² |
| Radial load | 200 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP21 |
| Enclosure | Ventilated |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 81 mm |
| Motor length | 193 mm |
| Weight | 2.90 Kg |
| Weight (kg) | 2.9 |