| Part number | 775167 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 24 V |
| Nominal power | 273 W |
| No load speed | 3638 rpm |
| No load current | 1.20 A |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 14.8 A |
| Nominal continuous torque | 0.87 Nm |
| Max intermittent torque | 1.15 Nm |
| Stall current | 76.0 A |
| Stall torque | 4.8 Nm |
| Maximum efficiency | 79% |
| Thermal resistance Ra | 0.32 Ohms |
| Speed constant | 146 rpm/V |
| Torque constant | 0.064 Nm/A |
| Speed torque gradient | 760 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 4600 gcm² |
| Radial load | 200 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP21 |
| Enclosure | Ventilated |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 81 mm |
| Motor length | 193 mm |
| Weight | 2.90 Kg |
| Weight (kg) | 2.9 |