| Part number | 612M30C |
|---|---|
| Voltage | 12 V |
| Nominal power | 220 W |
| Nominal speed | 100 rpm |
| Combination gear ratio | 30:1 |
| Combination gear material | Composite |
| Nominal torque | 8.0 Nm |
| Intermittent torque | 13.0 Nm |
| Motor part number | 775121 |
| Motor type | PMDC |
| Motor voltage | 12 V |
| Motor power | 220 W |
| Motor output speed | 3000 rpm |
| Motor continuous current | 27.8 A |
| Motor no load speed | 4322 rpm |
| Motor no load current | 2.20 A |
| Motor continuous torque | 0.70 Nm |
| Motor intermittent torque | 0.90 Nm |
| Motor length (L) | 171 mm |
| Motor weight | 2.70 Kg |
| Gearbox part number | M30C |
| Gearbox ratio | 30:1 |
| Gearbox orientation | Right angle |
| Gearbox type | Worm wheel |
| Gearbox max continuous torque | 8.0 Nm |
| Gearbox max intermittent torque | 13.0 Nm |
| Gearbox efficiency | 70% |
| Gearbox gear material | Composite |
| Gearbox axial load | 300 N |
| Gearbox radial load | 350 N |
| Gearbox length | 78 mm |
| Gearbox weight | 0.70 Kg |
| Weight (kg) | 3.40 |