| Part number | PM50-GB12 |
|---|---|
| Voltage | 12 - 48 V |
| Nominal power | 210 W |
| Nominal speed | 47 - 285 rpm |
| Combination gear ratio | 12.5:1 - 75:1 |
| Combination gear material | Composite / bronze |
| Nominal torque | 6.7 - 22.6 Nm |
| Intermittent torque | 11.7 - 37.9 Nm |
| Motor part number | PM50 |
| Motor type | PMDC |
| Motor voltage | 12 - 48 V |
| Motor power | 210 W |
| Motor output speed | 3000 rpm |
| Motor continuous current | 1.8 - 28.5 A |
| Motor no load speed | 3562 - 4091 rpm |
| Motor no load current | 0.13 - 2.50 A |
| Motor continuous torque | 0.87 Nm |
| Motor intermittent torque | 1.15 Nm |
| Motor length (L) | 180 mm |
| Motor weight | 2.90 Kg |
| Gearbox part number | GB12 |
| Gearbox ratio | 12.5:1 - 75:1 |
| Gearbox orientation | Right angle |
| Gearbox type | Worm wheel |
| Gearbox max continuous torque | 18.0 - 30.0 Nm |
| Gearbox max intermittent torque | 29.0 - 48.0 Nm |
| Gearbox efficiency | 45 - 85% |
| Gearbox gear material | Composite / bronze |
| Gearbox axial load | 600 N |
| Gearbox radial load | 800 N |
| Gearbox length | 110 mm |
| Gearbox weight | 1.10 - 1.50 Kg |
| Weight (kg) | 400-4.40 |