| Part number | PM4 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 12 - 220 V |
| Nominal power | 141 W |
| No load speed | 3697 - 4436 rpm |
| No load current | 0.11 - 1.90 A |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 1.0 - 18.6 A |
| Nominal continuous torque | 0.45 Nm |
| Max intermittent torque | 0.58 Nm |
| Stall current | 5.2 - 63.4 A |
| Stall torque | 1.7 - 3.2 Nm |
| Maximum efficiency | 68 - 73% |
| Thermal resistance Ra | 0.2 - 42.0 Ohms |
| Speed constant | 17 - 343 rpm/V |
| Torque constant | 0.027 - 0.510 Nm/A |
| Speed torque gradient | 1143 - 2695 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 2830 gcm² |
| Radial load | 200 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP54 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 57 mm |
| Motor length | 146 mm |
| Weight | 2.50 Kg |
| Weight (kg) | 2.5 |