| Part number | PM4-M |
|---|---|
| Voltage | 12 - 48 V |
| Nominal power | 141 W |
| Nominal speed | 42 - 750 rpm |
| Combination gear ratio | 4:1 - 72:1 |
| Combination gear material | Composite / bronze |
| Nominal torque | 1.5 - 9.5 Nm |
| Intermittent torque | 1.7 - 12.0 Nm |
| Motor part number | PM4 |
| Motor type | PMDC |
| Motor voltage | 12 - 48 V |
| Motor power | 141 W |
| Motor output speed | 3000 rpm |
| Motor continuous current | 1.0 - 18.6 A |
| Motor no load speed | 3697 - 4436 rpm |
| Motor no load current | 0.11 - 1.90 A |
| Motor continuous torque | 0.45 Nm |
| Motor intermittent torque | 0.58 Nm |
| Motor length (L) | 146 mm |
| Motor weight | 2.50 Kg |
| Gearbox part number | M Box |
| Gearbox ratio | 4:1 - 72:1 |
| Gearbox orientation | Right angle |
| Gearbox type | Worm wheel |
| Gearbox max continuous torque | 5.0 - 12.0 Nm |
| Gearbox max intermittent torque | 8.0 - 19.0 Nm |
| Gearbox efficiency | 46 - 85% |
| Gearbox gear material | Composite / bronze |
| Gearbox axial load | 300 N |
| Gearbox radial load | 350 N |
| Gearbox length | 78 mm |
| Gearbox weight | 0.70 - 0.90 Kg |
| Weight (kg) | 320-3.40 |