| Part number | PM11-GB28 |
|---|---|
| Voltage | 12 - 48 V |
| Nominal power | 101 W |
| Nominal speed | 50 - 200 rpm |
| Combination gear ratio | 15:1 - 60:1 ratio |
| Combination gear material | Bronze |
| Nominal torque | 3.6 - 5.0 Nm |
| Intermittent torque | 6.0 - 8.0 Nm |
| Motor part number | PM11 |
| Motor type | PMDC |
| Motor voltage | 12 - 48 V |
| Motor power | 101 W |
| Motor output speed | 3000 rpm |
| Motor continuous current | 0.7 - 12.3 A |
| Motor no load speed | 3627 - 4012 rpm |
| Motor no load current | 0.05 - 0.6 A |
| Motor continuous torque | 0.32 Nm |
| Motor intermittent torque | 0.53 Nm |
| Motor length L | 126 mm |
| Motor weight | 1.60 Kg |
| Gearbox part number | GB28 |
| Gearbox ratio | 15:1 - 60:1 ratio |
| Gearbox orientation | Right angle |
| Gearbox type | Worm wheel |
| Gearbox max continuous torque | 5.0 Nm |
| Gearbox max intermittent torque | 8.0 Nm |
| Gearbox efficiency | 45 - 75% |
| Gearbox gear material | Bronze |
| Gearbox axial load | 300 N |
| Gearbox radial load | 400 N |
| Gearbox length | 88 mm |
| Gearbox weight | 0.83 Kg |
| Weight (kg) | 2.40 |