| Gearbox part number | PGx70 |
|---|---|
| Gearbox ratio | 3.9 - 172:1 |
| Gearbox orientation | Inline |
| Gearbox type | Planetary |
| Gearbox gear material | Steel |
| Gearbox stages | 1 - 2 |
| Gearbox continuous torque | 10.0 - 30.0 Nm |
| Gearbox intermittent torque | 12.5 - 37.5 Nm |
| Gearbox axial load | 825 N |
| Gearbox radial load | 1000 N |
| Gearbox efficiency | 92 - 95% |
| Gearbox backlash | 30 arc.min |
| Gearbox length stage | 58.0 mm [1], 79.9 mm [2] |
| Gearbox weight | 1.11 - 1.45 Kg |
| Weight (kg) | 111-1.45 |