| Gearbox part number | PGx52-3.9 |
|---|---|
| Gearbox ratio | 3.9:1 |
| Gearbox orientation | Inline |
| Gearbox type | Planetary |
| Gearbox gear material | Steel |
| Gearbox stages | 1 |
| Gearbox continuous torque | 5.0 Nm |
| Gearbox intermittent torque | 7.0 Nm |
| Gearbox axial load | 200 N |
| Gearbox radial load | 420 N |
| Gearbox efficiency | 95% |
| Gearbox backlash | 30 arc.min |
| Gearbox length stage | 50.4 mm |
| Gearbox weight | 0.69 Kg |
| Weight (kg) | 0.69 |