| Gearbox part number | PG42-3.5 |
|---|---|
| Gearbox ratio | 3.5:1 |
| Gearbox orientation | Inline |
| Gearbox type | Planetary |
| Gearbox gear material | Steel |
| Gearbox stages | 1 |
| Gearbox continuous torque | 2.3 Nm |
| Gearbox intermittent torque | 3.4 Nm |
| Gearbox axial load | 150 N |
| Gearbox radial load | 120 N |
| Gearbox efficiency | 90% |
| Gearbox backlash | 36 arc.min |
| Gearbox length stage | 37.3 mm |
| Gearbox weight | 0.26 Kg |
| Weight (kg) | 0.26 |


