| Part number | PBL86 |
|---|---|
| Motor type | BLDC |
| Nominal voltage | 48 V |
| Nominal power | 419 - 586 W |
| No load speed | 4192 - 4342 rpm |
| No load current | 1.20 - 1.90 A |
| Nominal speed | 4000 rpm |
| Nominal continuous current | 10.3 - 14.4 A |
| Nominal continuous torque | 1.00 - 1.80 Nm |
| Max intermittent torque | 1.40 - 2.50 Nm |
| Stall current | 93.00 - 116.00 A |
| Stall torque | 10.10 - 12.70 Nm |
| Maximum efficiency | 83 - 85% |
| Thermal resistance (Ra) | 0.06 - 0.09 Ohms |
| Speed constant | 87.9 - 90.8 rpm/V |
| Torque constant | 0.11 Nm/A |
| Speed torque gradient | 345.6 - 439.5 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 2.04 x 10¯⁴ - 2.90 x 10¯⁴ Kgm² |
| Radial load | 350 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP54 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | B |
| Winding type | Delta |
| Motor poles | 8 |
| Stack length | 55 - 80 mm |
| Motor length | 111 - 136 mm |
| Weight | 3.20 - 4.20 Kg |
| Weight (kg) | 320-4.20 |
