| Part number | PBL42-15-GB28 |
|---|---|
| Voltage | 12 - 24 V |
| Nominal power | 26 W |
| Nominal speed | 67 - 267 rpm |
| Combination gear ratio | 15 - 60:1 |
| Combination gear material | Bronze |
| Nominal torque | 0.70 - 1.60 Nm |
| Intermittent torque | 1.10 - 2.70 Nm |
| Motor part number | PBL42-15 |
| Motor type | BLDC |
| Motor voltage | 12 - 24 V |
| Motor power | 26 W |
| Motor output speed | 4000 rpm |
| Motor continuous current | 1.0 - 1.8 A |
| Motor no load speed | 6068 - 6227 rpm |
| Motor no load current | 0.30 - 0.40 A |
| Motor continuous torque | 0.06 Nm |
| Motor intermittent torque | 0.10 Nm |
| Motor length (L) | 47 mm |
| Motor weight | 0.30 Kg |
| Gearbox part number | GB28 |
| Gearbox ratio | 15:1 - 60:1 ratio |
| Gearbox orientation | Right angle |
| Gearbox type | Worm wheel |
| Gearbox max continuous torque | 5.0 Nm |
| Gearbox max intermittent torque | 8.0 Nm |
| Gearbox efficiency | 45 - 75% |
| Gearbox gear material | Bronze |
| Gearbox axial load | 300 N |
| Gearbox radial load | 400 N |
| Gearbox length | 88 mm |
| Gearbox weight | 0.83 Kg |
| Weight (kg) | 1.13 |