| Part number | 5050483 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 48 V |
| Nominal power | 123 W |
| No load speed | 3624 rpm |
| No load current | 0.25 A |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 3.3 A |
| Nominal continuous torque | 0.39 Nm |
| Max intermittent torque | 0.65 Nm |
| Stall current | 20.0 A |
| Stall torque | 2.50 Nm |
| Maximum efficiency | 80% |
| Thermal resistance (Ra) | 2.36 Ohms |
| Speed constant | 74.0 rpm/V |
| Torque constant | 0.130 Nm/A |
| Speed torque gradient | 1426 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 2.28 x 10¯⁴ Kgcm² |
| Radial load | 150 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP44 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 50 mm |
| Motor length | 145 mm |
| Weight | 2.05 Kg |
| Weight (kg) | 2.05 |