| Power Supply (VDD) | 4.5 - 5.5 V |
|---|---|
| Current Consumption | 16.0 mA |
| Output high level | 0.1 V |
| Output low level | 0.1 V |
| Output current | 15.0 mA |
| Rise / fall time | 7 - 20 ns |
| Channels | CMOS voltage (S) - A, B, Z / Quadrature line driver (Q) - A, A, B, B, Z, Z |
| Waveform | CMOS voltage square wave |
| Phase Difference | A leads B for CCW rotation (viewed from the front) |
| Quadrature resolutions | 48, 96, 100, 125, 192, 200, 250, 256, 384, 400, 500, 512, 800, 1000, 1024, 2048 PPR |
| Index | one pulse per 360° rotation |
| Accuracy | 0.2° |
| Quadrature duty cycle (at each resolution) | 43 - 56% |
| Motor shaft length | 9mm |
| Weight | 20.5g |
| Rotational speed (at each resolution) | 2500 - 8000 rpm |
| Operating temperature | -40 - 100°C |
| Humidity (non-condensing) | 85% |
| Vibration (20~500 Hz, 1 hour each XYZ) | 5G |
| Shock (11 ms, ±XYZ direction) | 200G |
| RoHS | 2011 / 65 / EU |