| Part number | 781089 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 24 V |
| Nominal power | 85 W |
| No load speed | 3617 rpm |
| No load current | 0.31 A |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 4.7 A |
| Nominal continuous torque | 0.27 Nm |
| Max intermittent torque | 0.45 Nm |
| Stall current | 27.9 A |
| Stall torque | 1.65 Nm |
| Maximum efficiency | 81% |
| Thermal resistance Ra | 0.593 Ohms |
| Speed constant | 150.9 rpm/V |
| Torque constant | 0.06 Nm/A |
| Speed torque gradient | 2336 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 9.3 x 10¯⁵ Kgcm² |
| Radial load | 150 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP54 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 55 mm |
| Motor length | 125 mm |
| Weight | 1.16 Kg |
| Weight (kg) | 1.16 |