| Part number | 787108 |
|---|---|
| Motor type | PMDC |
| Nominal voltage | 12 V |
| Nominal power | 28 W |
| No load speed | 3550 rpm |
| No load current | 0.46 A |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 3.6 A |
| Nominal continuous torque | 0.09 Nm |
| Max intermittent torque | 0.15 Nm |
| Stall current | 19.0 A |
| Stall torque | 0.45 Nm |
| Maximum efficiency | 76% |
| Thermal resistance Ra | 0.63 Ohms |
| Speed constant | 294 rpm/V |
| Torque constant | 0.021 Nm/A |
| Speed torque gradient | 7888 rpm/Nm |
| Rotor inertia | 2.33 x 10¯⁵ Kgcm² |
| Radial load | 90 N |
| Max ambient temperature | 40°C |
| Motor IP rating | IP54 |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Motor poles | 2 |
| Stack length | 30 mm |
| Motor length | 95 mm |
| Weight | 0.85 Kg |
| Weight (kg) | 0.85 |