| Motor Type | PMDC |
|---|---|
| Motor Poles | 2 |
| Nominal continuous torque | 0.04 Nm |
| Max intermittent torque | 0.06 Nm |
| Nominal power | 12 W |
| Nominal speed | 3000 rpm |
| Nominal continuous current | 0.38 A |
| No load speed | 4115 rpm |
| No load current | 0.038 A |
| Maximum efficiency | 71% |
| Torque constant | 0.11 Nm/A |
| Thermal resistance Ra | 35.5 ? |
| Speed torque gradient | 28702 rpm/Nm |
| Stall torque | 0.14 Nm |
| Stall current | 1.35 A |
| Stack length | 19 mm |
| Motor IP rating | IP54 |
| Speed constant | 84 rpm/V |
| Radial load | 60 N |
| Weight | 0.39 Kg |
| Enclosure | Enclosed |
| Insulation class | F |
| Reversible | Yes |
| Weight (kg) | 0.39 |